Co je to heteroforie

14.09.2020

Trpíte migrénami nebo bolestmi hlavy a spojujete si tyto bolesti s novými displeji? Možná také s LED osvětlením, v současnosti často probíraným modrým světlem a změnami ve zobrazovacích technologiích? Můžete trpět heteroforií.

Možná tuto situaci dobře znáte: pracujete na novém počítači, ale po chvíli nejste schopni se soustředit, bolí vás oči a hlava, čelist, krk, případně celé tělo. Bolesti odezní, jakmile s prací skončíte a dáte očím odpočinout, nebo naopak přetrvávají i dlouho poté.

V takovém případě je zkusíte zaspat, ale po ránu se spíše než odpočatí cítíte jako po prohýřené noci.

Může se také stát, že Vám po takové práci nastoupí migréna a vše popsané pouze zhorší.

Přirozeně asi vyhledáte očního lékaře a půjdete na vyšetření. Oční lékař vám ale tvrdí, že je vše v pořádku a zkusmo Vám změní předpis na brýle, nebo doporučí oční kapky, které ale žádnou úlevu neposkytnou.

Pokud jste vytrvalí a hledáte dále, tak Vám to samé poví na neurologii a všech ostatních lékařských vyšetřeních, které Vás ještě napadne absolvovat.

V nejhorším případě Vás pak pošlou domů s tím, že máte jednoduše migrénu se světelným spouštěčem. Na to však v současnosti neexistuje lék, a tak se máte spouštěčům vyhýbat a více odpočívat. Případně si najít zaměstnání, ke kterému nepotřebujete pracovat s počítačem, nebo zírat do jakýchkoliv displejů.

To vše zní velmi hezky a rozumně, co když ale takovou možnost nemáte? Nehledě na to, že bez moderních smartphonů je dnes mnoho forem práce a komunikace takřka nemožných?

Pokud Vám všechna možná vyšetření u lékařů vyšla negativně, na magnetické rezonanci Vám nic nenašli a Vaše okolí si pomalu začíná myslet, že si problémy vymýšlíte, možná máte heteroforii.

Heteroforie je porucha spolupráce očí. Jedná se o takzvanou binokulární poruchu a znamená to, že Vaše oči nespolupracují tak, jak by měly. Říká se jí také skryté šilhání.

Oční lékaři tuto poruchu netestují, je tedy možné, že i když jich vystřídáte několik, žádnou vadu u vás nenaleznou a od dalších vyšetření Vás odradí.

Vaší jedinou možností na odhalení této vady a určení jejího rozsahu je pak optometrista. Tuto možnost Vám však takřka nikdo neporadí, a těch opravdu vyškolených s vlastním pracovištěm je u nás v ČR prozatím velmi málo.

Hlavním problémem heteroforie (nebo jak její český název - skryté šilhání - napovídá) je, že není vidět. Na první pohled je s Vámi vše v pořádku. Může se sice stát, že Vám po všech výše popsaných potížích začne někdy jedno oko lehce utíkat, ale toho si málokdo všimne. Odborné vyšetření u optometristy a kompletní odhalení této vady tak může trvat i dvě hodiny.

Někdy je tato vada odhalena už v dětství. V tom případě už snad máte léčbu za sebou a tento článek se Vás netýká. V dospělosti je léčba také možná, ale vyžaduje mnohem více úsilí a práce.

Co je to tedy heteroforie - skryté šilhání? Zjednodušeně se jedná o to, že když máte oči zavřené (klidový stav) a Váš pohled se na nic neupírá, máte jedno nebo obě oči lehce nebo výrazně vychýlené. Toto vychýlení je způsobeno nerovnováhou v napětí okohybných svalů.

Heteroforií je několik druhů - oko nebo obě oči můžete mít vychýlené směrem k nosu nebo od nosu (horizontální heteroforie - esoforie a exoforie, někdy také známé jako nedostatek konvergence nebo divergence), jedno více nahoru nebo dolů než druhé (vertikální heteroforie), případně otočené po vlastní ose (cykloforie). Ortoforie je pak název pro stav, kdy žádnou vadu nemáte a oči jsou v klidové poloze nastaveny rovnovážně.

Jakmile oči otevřete a Váš pohled se může na něco upírat, oči se zafixují. Vada se takto vykompenzuje a na první pohled není nic znát. Tato kompenzace je však vykoupena různě velkou cenou, kterou Váš systém musí platit za to, že drží oči v poloze, která mu není přirozená.

Tou je například zmenšená schopnost se soustředit, brzy nastupující únava, nebo při delší námaze výše zmíněné potíže a bolesti.

Aby toho pak nebylo málo, tak se potíže také různí podle toho, zda své oči fixujete na blízko, nebo na dálku.

Možná jste si všimli, že pro zlepšení bolestí po práci někdy pomáhá dívání se do dálky. Důvod je prostý - oči jsou při pohledu do dálky nejvíce zrelaxované, funguje to tedy jako jistá forma terapie pro přetížené oční svaly.

Neméně důležitou roli zde pak hraje také akomodace oka. Jedná se o schopnost každého oka měnit mohutnost oční čočky - a tedy ostrost vidění - podle toho, zda ostříme na blízko, nebo na dálku.

Celkový problém heteroforie pak tkví v tom, že plocha kde se Vaše očí setkávají není stejná jako ta, na kterou ostří. Vaše oči se pak dostanou do nekonečného cyklu, kdy se snaha o korekci jednoho systému (ostření očí), setká s vychýlením druhého (sbíhání očí). Toto pokračuje, dokud se neunavíte a snahu nevzdáte. Pokud jste vytrvalí nebo máte jen smůlu, může to také vzdát Vaše tělo samo. Třeba právě nějakou formou migrény, která Vám další práci naprosto znemožní.

Ve většině případů Vaše tělo zvládá kompenzovat tuto vadu vcelku bez problémů, a Vy si tak nemusíte dlouho všimnout, že by bylo něco v nepořádku. Problém však nastává, když se do Vašeho zorného pole dostane něco, co fixaci obou očí a tedy také kompenzaci této skryté vady, neumožňuje.

Čím déle se pak snažíte svůj pohled fixovat na něco, co tuto fixaci narušuje nebo rovnou neumožňuje, tím více se projevují potíže s heteroforií spojené.

Každá forma heteroforie má své specifické příznaky a liší se člověk od člověka, ale obecně mezi ně patří a mohou patřit:

  • závratě
  • nevolnost
  • bolesti očí
  • zarudlé oči
  • neschopnost se soustředit
  • bolesti hlavy
  • migrény
  • pocit nerovnováhy (např. při chůzi)
  • bolest při pohybu očí specifickým směrem
  • úzkosti
  • pocit smyslového přehlcení - dezorientace z důvodu množství vizuálních stimulů
  • přecitlivělost na světlo
  • bolest čelisti a praskání v čelistním kloubu (Okohybné svaly se při snaze o kompenzaci zatnou, to následně způsobuje zatnutí a ztuhnutí okolních svalů. Při pohybu čelistí pak v čelistním kloubu praskne.)
  • bolesti krku a šíje
  • problém s orientací v prostoru (vrážení do rámu dveří, občasné míjení nebo shazování předmětů při snaze o jejich uchopení apod.)
  • V případě takřka úplného selhání - rozdvojené vidění a neschopnost (po nějakou dobu) opět vnímat jednotný obraz. Bolest, kterou cítíte, je přetížení vašich očních svalů, snažících se tomuto zabránit.

Jak tedy tato vada souvisí s bolestmi hlavy, které máte z práce na počítači nebo při delším pobytu v prostoru s moderním umělým osvětlením?

V současné chvíli se zdá prokázané, že některé druhy moderních displejů, způsob jakým je obraz na displeji vykreslován, modré světlo z LED lamp a některé formy osvětlení obecně, oční fixaci narušují.

Zdraví lidé bez skrytých vad očí si tohoto problému nevšimnou. Případně si jej všimnou až po výrazně delší době a potíže nejsou tak závažné, aby to kohokoliv znepokojilo. Pokud ale trpíte heteroforií, mohou se u Vás potíže projevit velmi brzy (někdy i v řádu minut). Vaše schopnost tolerovat tyto technologie je pak velmi malá, nebo rovnou mizivá.

Dá se tedy heteroforie léčit? A dá se něco udělat s moderními technologiemi, aby tyto potíže nezpůsobovaly? To si povíme v následujících článcích.

///

Pokud byste rádi toto a ostatní témata prodiskutovali osobně, neváhejte se mi ozvat a zabookovat si se mnou konzultaci. Budu také vděčný za jakýkoliv finanční dar, který mi pomůže dále pracovat na tomto blogu a na výzkumu v této oblasti.

© 2020 heteroforie.webnode.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky